Var har du köpt ditt saffran och hur mycket6 kostade det?
Galet att det ska kosta ~30kr för 0,5g!!!
Jag köpte 0,5g för 10kr igår men det behövs ju 1g för att baka så det var jättedumt av mig
Kan inte åka tillbaka dit idag heller och imorgon ska ju allt vara klart. Dumt.
Vad ska du baka? Ska du övht baka?
gogogogogo
underhåll mig med bakningstips etc
Börjar bli dags för julskinka ju
Pickaboo:
Börjar bli dags för julskinka ju
Nä.
isola:
hur mycket6 kostade det?
-6
borde baka. ty det doftar gott och rensar bland den själsliga frustrationen. men har varken tid eller ork.
OF 5:
borde baka. ty det doftar gott och rensar bland den själsliga frustrationen. men har varken tid eller ork.
Joodå, ta dig tid. Det är mysigt. Har du saffran eller pepparkaksdeg?
Kanske ska jag bara baka pepparkakor idag tills jag åker till billighetsbutiken igen. Ågu ska äta deeeg.
Minns att jag låtsades tappa någonting under bordet under pepparkaksbakningen på dagis och satt där under och åt deg. De blev jättearga på lilla isola då.
isola:
odå, ta dig tid. Det är mysigt. Har du saffran eller pepparkaksdeg?
har inte tid som i jag borde spendera det som är kvar av dagen på att packa Gör pepparkaksdegen själv känns mycket bättre så, annars kan man ju lika gärna köpa färdiga pepparkakor
på söndag? vad händer då? lussebullar bakar vi till lucia. och lite då och då för att det är gott.
OF 5:
ar inte tid som i jag borde spendera det som är kvar av dagen på att packa Gör pepparkaksdegen själv känns mycket bättre så, annars kan man ju lika gärna köpa färdiga pepparkakor
men det är jobbigt.. ska ju göra egna lussebullar. någon hejd på mitt bakande måste det ju vara!
men oj, var kostar saffran 30 kr? Här kostar 0,5 g typ 12, oavsett vart du går
isola:
ska ju göra egna lussebullar. någon hejd på mitt bakande måste det ju vara!
neeej att baka är bra och tänk bara på alla bullar ock kakor du får klämma i dig resten av vintern
OF 5:
och tänk bara på alla bullar ock kakor du får klämma i dig resten av vintern
nä så ska jag inte göra pga lever för nyttigt
Kviq:
men oj, var kostar saffran 30 kr? Här kostar 0,5 g typ 12, oavsett vart du går
isola:
nä så ska jag inte göra pga lever för nyttigt
baka fullkornslussebulllar så blir dem jätte nyttiga istället
OF 5:
baka fullkornslussebulllar så blir dem jätte nyttiga istället
Mjaaaaaaa